Mega - Deil Electronics            Combinatie Poelman            Verjager      Michel van lint

Smsduif                        Hobbyshop van Tilburg      

Gerard Wessels - Bargeroosterveld


Geert WesselsHoe ouder, hoe beter.

Mijn gedachten gingen terug naar de jaren dat ik nog in de kinderschoenen stond voor wat betreft de duivensport. Als broekie van een jaar of 16 keek ik enorm op tegen de man die boven dit artikel genoemd staat. Toen nog spelend onder de naam Wessels en zoon, speelde hij de hele boel plat. In de loop der jaren veranderde het een en ander. “het” was er een beetje vanaf en alles kwam op een lager pitje. De prestaties waren nog steeds van een behoorlijk niveau maar het ging allemaal iets gemoedelijker. Een vroege prijs, hetgeen bijna wekelijks gebeurt, is mooi mee genomen, maar als het een keer een weekje minder gaat, dan zit Gerard daar niet mee.

Net als iedereen.
Begon ook Gerard met krijgertjes en aanvliegers en hij was hier, in een later stadium met zijn broer, behoorlijk succesvol mee. Serieus werd de draad begin jaren 70 opgepakt. Toen werden duiven bij tophokken gehaald. Veel successen werden met duiven van de gebr. Smeulders behaald, terwijl ook duiven van Eijerkamp een duit in het zakje deden. Nu nog zit veel van dit bloed in de huidige kolonie. Een product van deze lijnen is of liever gezegd was de "089". Deze topkweker is vele jaren terug gestorven. Kleinkinderen van deze duif zetten in kruising met vooral duiven van combinatie van de Nieuwendijk, eveneens uit Bargeroosterveld, aan de lopende band duiven op de wereld die in groot verband kop kunnen vliegen. Grote René, een zoon van De Grote Witpen maal een zuster van de Wonderboys 05 en 06 van Bertus Camphuis, kreeg hij van René Hidding. Zo slecht als zijn vliegprestaties waren, zo goed bleek zijn kweekwaarde. In veel duiven komen wij zijn afstamming tegen. Nog steeds haalt Gerard wel iets bij. Stilstand is achteruitgang is zijn motto. De laatste jaren kwamen duiven van de reeds eerder genoemde combinatie v.d. Nieuwendijk die vooral duiven van het Janssensoort hebben. Ook van de combinatie de Vries heeft Gerard bruikbare duiven.

Spel oude duiven.
Het motto van Gerard Wessels, is jaarlijks overwinteren met niet teveel duiven. Hij heeft ongeveer de beschikking over 20 vliegkoppels en ongeveer 6 kweekoppels. Deze duiven hebben de beschikking over meer dan 20 meter hok, ruimte in overvloed dus. Gerard kweekt met zijn duiven wanneer hem dat uitkomt. Als het te koud is zit hij liever bij de kachel dan in het hok. Van de kwekers worden de eieren naar de vliegers overgelegd alhoewel hij van mening is dat uit alle duiven jongen gekweekt moeten worden. Zo kom je snel achter de kweekwaarde van een duif. De vliegers van nu worden misschien de kwekers van de toekomst. Als een duif voor de vluchten te oud wordt weet je de kweekwaarde en kun je sneller een beslissing nemen over het wel of niet aanhouden. Als de jongen bij de vliegers een week of 2 zijn worden de geslachten gescheiden en brengt zowel de duivin alswel de doffer een jong groot. Tijdens de nacht zitten de duivinnen bij de jongen. Overdag nemen de doffers de zorg over. Waren het vroeger de doffers die furore maakten, nu zijn het vaak de duivinnen die voor de successen zorgen. Gerard vliegt met alle duivinnen en af en toe met enkele doffers. Spelen met duivinnen vindt hij prachtig. Hij heeft zelfs overwogen om geen doffers meer te spelen maar dit heeft als nadeel dat de vliegwaarde dan niet zichtbaar wordt. Bij thuiskomst zitten de partners op de vliegers te wachten. Mochten beide partners in de mand zitten dan zorgt Gerard voor een plaatsvervanger. Alles spelen zorgt op termijn voor mindere prestaties is zijn motto. De duivinnen zitten overdag in een overdekte ren. Na de training mogen ze in het nachthok, s’morgens om te eten en s’avonds om te eten en te overnachten. De doffers zitten door de week op schapjes en niet in hun broedhok.

Territoriumdrang is de drijfveer tot presteren. De doffers weten dat ze bij thuiskomst bezit van hun broedhok kunnen nemen en dit zorgt soms voor bijzondere prestaties. De duiven trainen 2 x 1 uur per dag. Volgens Gerard kan echter ook worden volstaan met 1 x een training per dag. Hij heeft echter tijd genoeg en mag graag naar zijn trainende duiven kijken. De doffers worden in de mand gestoken als het weer goed is. Zij gaan dan zo mee om in te vliegen om in een later stadium te kunnen vlammen. Soms gaan ze met een duivenvriend mee in de duivenwagen voor africhting. Tonen doet Gerard voor een vlucht altijd, want dan kan hij zijn duiven gemakkelijk pakken. Bij thuiskomst blijven de partners behoorlijk lang bij elkaar. Dit voorkomt dat de duivinnen snel aanlopen. De voeding van zijn duiven houdt hij zo simpel mogelijk. In grote lijnen volgt hij tijdens het seizoen een Matadorsysteem. Naar eigen inzicht voegt hij wat gerst toe. In de rustperiode doet hij ook niet moeilijk en worden 3 soorten voer in een eigen gemaakte voermolen gegooid en door elkaar gemengd. Deze molen is een echte uitkomst. Een fout die volgens Gerard veel liefhebbers maken is dat ze uit de zak voeren. Ze beginnen bovenin, waar het grofste voer ligt en eindigen met de kleinste zaden die logischerwijze onderin zitten. Met andere woorden, veel liefhebbers voeren volgens hem nooit de juiste samenstelling!!!!!. Voeren doet hij op zicht, hij heeft daar feeling voor en vindt dit het gemakkelijkst. Voor de training krijgen ze altijd een deel van hun dagelijkse portie.

De jonge duiven.
Met de jongen is Gerard tot wonderen in staat. Hij laat niets aan het toeval over. Net na het spenen wordt direct tegen paramyxo geënt. De jongen worden op jonge leeftijd in het hok aan de mand toevertrouwd. Dit doet Geert om ze te ontstressen. Dit heeft tot gevolg dat bij de eerste africhting de duiven mooi rustig in de mand zitten en niet meteen beginnen de springen en te fladderen. Ondanks deze ontstressing komt ook op het hok Wessels coli voor. Als de 2e ronde van de kwekers speenklaar is wordt begonnen met verduisteren. Dit duurt tot eind mei begin juni. Vanaf de langste dag worden ze bijgelicht. Voor de eerste vlucht hebben ze als training heel wat kilometers afgelegd. Dit laatste heeft meer te maken met het aantal lapvluchtjes dan met de afstand die overbrugt moet worden. Net als ze beginnen rond te vliegen worden ze aan de overkant van de straat uit de mand losgelaten en zo gaat dat stapsgewijs verder. Zo zitten ze na een keer of 5 nog maar op 5 kilometer. Laat maar zeggen een opbouw van een kilometer per lapvlucht. In een later stadium gaat dit natuurlijk sneller maar het gaat er om dat je langzaam moet beginnen en niet te gehaast te werk moet gaan. De jongen blijven de eerste vluchten samen. Later wordt het rouleersysteem toegepast, het spel op de deur. Tijdens de navluchten worden de jonge duiven, als de motivatie nog aanwezig is, doorgespeeld. De voeding is in grote lijnen dezelfde als die bij de oude duiven. Medisch is Gerard niet iemand die veel aan zijn duiven doet. Hij gaat regelmatig naar de dierenarts om een vinger aan de pols te houden. Mocht het nodig zijn, dan wordt ingegrepen. Verder blijft het bij een regelmatig terugkerende geelkuur en een ontsmettingsmix bij thuiskomst. De meest voorkomende bijproducten zijn altijd vers op de hokken aanwezig.

Prestaties.
Dacht Gerard dat 2008 een topjaar was, 2009 werd nog beter. Maar liefst 5 kringoverwinningen kon hij op zijn naam schrijven. Hier de resultaten:

Gennep, 2289 d, 3,33,44,46 enz, 11 van de 22.
Boxtel, 2253 d, 5,17,19 enz. 16 van de 19.
Duffel, 2387 d., 1,21,52,69,70 enz., 16 van de 28.
Strombeek, 1196 d., 1,10,11,19 enz., 7 van de 10.
Menen, 1795 d., 16,27,31,38 enz., 14 van de 25.
Ablis, 1052 d., 14,24,60,78 enz., 10 van de 17.
Arras, 1509 d., 5,8,9,39,48,62 enz., 18 van de 28.
Pommeroeul, 953 d., 14,27,35,51 enz., 6 van de 10.
Chateaudun, 629 d., 2,4,8,12,20 enz. 9 van de 12.
Arras, 1053 d., 1,7,12,41,46 enz., 14 van de 20.
Boxtel, 870 d., 1,15,25 enz., 10 van de 21.
Pithiviers, 748 d., 9,14,16,17 enz., 14 van de 20.
Heteren, 2188 d., 3,6,10,24 enz., 15 van de 30.

Het ging in 2009 met de oude duiven aanmerkelijk beter dan met de jongen. Op een of ander mannier kon hij ze niet goed krijgen. Een sluimerende infectie lag hier wellicht aan ten grondslag. Gerard had in 2009 de 2 beste asduiven van de kring. Beide zijn het duivinnen, waarvan de 530 de beste was gevolgd door de 202. de 530 vloog 13 op 14 waarvan 8 x bij de eerste 70 in de kring. De 202 werd ook nog gespeeld op de natour waardoor zij 16 op 18 speelde, 9 keer binnen de eerste 100 van de kring. Daarnaast had hij nog een topper in de 502 die maar liefst 2 eersten in de kring vloog. Helaas stond zij op het menu van een havik en zit zij niet meer op het hok.

Afsluitend.
Gerard Wessels was en is een van mijn leermeesters in de duivensport. Door hem ben ik ook op een hoger niveau gaan spelen. En ik ben niet de enige die hij heeft geholpen. Vele liefhebbers spelen goed met zijn duiven. Dat het in 2010 bij gezond en welzijn weer top gaat worden is zeker. De duiven staan op als plaatjes en kunnen niet wachten de baan op te gaan. Veel succes daarbij in 2010.

Emmen, René Hidding.

Zonder nadrukkelijke voorafgaande schriftelijke toestemming van Duivenvlucht.nl is het niet toegestaan materiaal van Duivenvlucht.nl te publiceren, kopieren of reproduceren voor gebruik op uw website of die van iemand anders

 





Gerelateerde artikelen

Login of registreer om een reactie te plaatsen